Haber Arşivi


09

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenmesi planlanan "IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası" çalışmalarında kullanılmak üzere Bölgemizi ilgilendiren Ticaret ve Sanayinin önündeki engellerin tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin iletilmesi talep edilmişti.

Konu hakkında açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Levent;…..

Milletvekillerimiz, Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Oda Yöneticilerimiz, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanlıkları, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Üyelerimiz ve Paydaşlarımızdan gelen öneriler TOBB ile paylaşılmış olup raporumuz aşağıda verilmiştir.

Ana başlıklar ile verilen konular yakın zamanda TOBB ev sahipliğinde düzenlenecek IX. Ticaret ve Sanayi Şurasında detayları ile Ülke Kamuoyuna ve ilgililere sunulacaktır.

BÖLGEMİZ SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

SORUN-1: ÜYELERİMİZE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

ÇÖZÜM ÖNERİSİ: Esnaf Sanatkarlar Odası gibi Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine de Devlet tarafından kredi verilmesi için alt yapının oluşturulması.

Kosgeb ve Diğer Devlet Kurumları'nın kredi ve destekler konusunda Ticaret Odası üyelerine özel destek paketlerinin hazırlanması

İLGİLİ KURUM: TOBB - Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

 

SORUN-2: LOJİSTİK MERKEZ ÇALIŞMASININ BİRAN ÖNCE TAMAMLANMASI

 

ÇÖZÜM ÖNERİSİ: İlçemiz Bozüyük Eskişehir Kuruyolu üzerinde çalışmaları devam eden Lojistik Köy Projesinin biran önce tamamlanarak faaliyete geçirilmesi

Özellikle seramik sektörü başta olmak üzere anılan ürünlerin imalatı sırasında hammadde sevkiyatları ve yine mamul ürünlerin özellikle yurt dışı piyasalara hızla ve ekonomik şekilde ulaştırılmasında Demiryolu Taşımacılığı bölgemizde faaliyet gösteren başta büyük ölçekli firmalar olmak üzere tüm imalatçı firmalarımıza çok büyük zaman, nakliye, maliyet avantajı sağlayacaktır.

 

İLGİLİ KURUM: Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı

 

 

SORUN-3: BÖLGEMİZDE GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜNÜN AÇILMASI

 

ÇÖZÜM ÖNERİSİ: Bozüyük özelinde 2012 yıl sonu itibariyle yaklaşık 450.000.000 $ ve Bilecik Genelinde ise yaklaşık toplamda 1.100.000.000. $ lık bir İhracat Potansiyeli mevcuttur.  Bu tespitlerden hareketle 2017 yılında işletmeye alınması planlanan Bozüyük Lojistik Merkez Projesi ile birlikte Bilecik ve Kütahya gibi bizlere yakın bölgelerde dağınık halde ihracat ağırlıklı üretim yapan firmalara da hizmet verebilecek Bozüyük Gümrük Müdürlüğü açılması

 

İLGİLİ KURUM: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

 

SORUN-4: YATIRIM TEŞVİKLERİNİN BÖLGEMİZ VE GEREKİRSE SEKTÖRLER

 BAZINDA ELE ALINMASI VE HAYATA GEÇİRİLMESİ

ÇÖZÜM ÖNERİSİ: Bölgemiz Teşvik Uygulamaları konusunda 3. Bölgede yer almaktadır. Yatırımcılara Gerek Organize Sanayi Bölgesi gerekse de diğer yatırım alanları için daha fazla sektörde, daha uygun ve etkin teşvik uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

İLGİLİ KURUM: Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü

 

SORUN-5: OSB MERKEZLİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MERKEZLERİNİN AÇILMASI

ÇÖZÜM ÖNERİSİ: Sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu eğitilmiş iş gücünün yetiştirilmesi amacıyla Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezlerinin Açılması Organize sanayi bölgelerinde bulunan işletmelerin ihtiyaçlarına göre eğitim verilmesi ve eğitim merkezlerinden mezun olanların direk işletmelere yerleştirilmelerinin sağlanması.

Özel sektör işletmelerinin özel meslekî ve teknik eğitim liseleri açmaları için teşvik edilmelerinin sağlanması.

İLGİLİ KURUM: Milli Eğitim Bakanlığı

 

Değerli Üyelerimize.., Basın Kuruluşlarımıza ve Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla..,

09.09.2016
BOZÜYÜK
TİCARET VE SANAYİ ODASI

 

Okunma Sayısı: 3127
resim